Rodzaje ubezpieczeń samochodu

Każdy właściciel samochodu staje przed dylematem – na jakie ubezpieczenie się zdecydować? Która polisa będzie dla niego korzystniejsza? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wiedzieć z jakimi rodzajami ubezpieczeń mamy do czynienia.

OC, czyli odpowiedzialność cywilna

Obowiązkowa polisa samochodowa, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Należy tego najlepiej dokonać w dniu zakupu samochodu. Ewentualnie ten okres można przeciągnąć do momentu rejestracji samochodu, co i tak musi nastąpić krótko po tym, jak zakupimy pojazd. Odpowiedzialność Cywilna jest taką polisą ubezpieczeniową, którą może sprawdzić policja podczas kontroli drogowej. Za jej brak może zostać nałożona kara finansowa, która może wynieść do kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że ogólne warunki OC nie są dyktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Są one opisane przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Dobrowolne ubezpieczenie samochodu

Wśród innych, popularnych polis ubezpieczeniowych należy wyróżnić Autocasco (AC), które należy do dobrowolnego pakietu. Można więc powiedzieć, że na tej polisie można zaoszczędzić, ale  . . No właśnie jest jedno “ale” – jeżeli ktoś ma nowy pojazd, a zrezygnuje z niego, to w przypadku kolizji na drodze może liczyć się ze sporymi kosztami finansowymi. Wśród innych, dobrowolnych polis jest NNW, czyli następstwa od nieszczęśliwych wypadków. Polecane przez ubezpieczycieli ponieważ obejmuje zdarzenia do których doszło nawet podczas postoju samochodu.

Zobacz inne:

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na raty

OC dla młodego kierowcy

Kalkulator OC