Szkoda całkowita dla właściciela pojazdu mechanicznego

Doszło do zdarzenia losowego na drodze, które spowodowało, że samochód nie nadaje się już do użytku. Co należy w takim przypadku zrobić? Czy osoba poszkodowana ma prawo do tego, aby otrzymać jakiekolwiek pieniądze z ubezpieczenia?

Szkoda całkowita z czyjejś winy

Wyróżniamy dwa przypadki, kiedy doszło do szkody całkowitej. Pierwszy to wypadek spowodowany przez innego kierowcę. Jeżeli nasz samochód nie nadaje się do użytku, koniecznością jest numer polisy OC kierowcy winnego spowodowania wypadku. Dzięki odpowiednim stronom w internecie można zgłosić szkodę całkowitą. Będzie do tego potrzebna odpowiednia wycena, której dokona towarzystwo ubezpieczeniowe. Można również zgłosić się do własnego ubezpieczyciela, jeżeli posiadamy OC z BLS, czyli z bezpośrednią likwidacją szkody. Nasze towarzystwo ubezpieczeniowe będzie nas wspierać w walce o to, aby odzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

Szkoda całkowita z mojej winy

Tak, takie przypadki również mają miejsce i nie ma się nawet czego wstydzić. Szkoda całkowita z własnej winy zgłaszana jest z tytułu posiadanego AC. Jeżeli ktoś go nie ma, to nie otrzyma żadnych pieniędzy. Przypomnijmy – OC zapewnia tylko zabezpieczenie innym uczestnikom wypadku. Nie samej osoby, która doprowadziła do wypadku. Szkodę całkowitą z własnego OC można również zgłosić poprzez formularz internetowy. Trzeba nastawić się na wizytę eksperta i rzeczoznawcy, którzy to będą sami oceniać, czy opłaca się naprawiać pojazd, czy też wręcz przeciwnie. To oni również zdecydują o tym, czy zostanie wypłacone odszkodowanie pomniejszone o wartość samego wraku samochodowego.

Inne wpisy:

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie

Lex Uber już w Polsce

Wyjazd samochodem na Słowację