Zabrano Ci prawo jazdy, a mimo to zdecydowałeś się na jazdę? Zobacz co Ci grozi

Wykroczenia związane z brakiem prawa jazdy, wiążą się z dużymi konsekwencjami. Zobacz, co Ci grozi, w momencie w którym zdecydowałeś się na jazdę pojazdem, pomimo odebrania Ci prawa jazdy!

Jazda bez prawa jazdy

Prawo jazdy może być zawieszone m.in. w sytuacji przekroczenia prędkości o ponad 50 km/hw, w terenie zabudowanym – takie wykroczenie wiąże się z zabraniem prawa jazdy na 3 miesiące. Z` kolei np. przewożenie większej liczby pasażerów, niż powalają ustalenia zawarte w dowodzie rejestracyjnym – to zawieszenie uprawnień do 6 miesięcy. W momencie powtarzania się takiej sytuacji, możliwa jest całkowita utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Cofnięcie uprawnień

Najgorsza sytuacja dotyczy osób, które zdecydowały się jeździć autem bez dokumentu, po cofnięciu uprawnień. W takim wypadku konsekwencje są różne – w głównej mierze zależą od szkodliwości czynu. Należy mieć na uwadze grzywną – jej wysokość to nawet 5000 zł. Niewykluczone jednak, że taka osoba zostanie ukarana – grozi jej nawet pozbawienie wolności – od 3 miesięcy, do 5 lat! Sąd ma także prawo do wydania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Pamiętaj

Zawsze decydując się na tak nieodpowiedzialny krok – jazdę pojazdem bez posiadania odpowiedniego dokumentu, należy mieć na uwadzę konsekwencje tego czynu. A te mogą być naprawdę bardzo nieprzyjemne. Musimy pamiętać o karach, jak i bezpieczeństwie osób, które znajdują się na drodze – bez posiadania odpowiednich umiejętności i uprawnień, narażamy życie i zdrowie innych. W takiej sytuacji konsekwencje doprowadzenia do wypadku mogą być znacznie gorsze…

 

Dodatkowe wpisy:
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?

Mandat z fotoradaru